Kartonpiyer

Kartonpiyermodelleri.net misyonumuz.

poliuretan kartonpiyer nis kapi pervaz gobek modeliKartonpiyer Nedir ? Kartonpiyer, binaların iç ve dış cephelerini çeşitli teknik ve malzemelerle süsleme geleneğidir.

Kartonpiyer, İtalyancada carta yani kağıt sözcüğünden köklenen ‘cartone’ kelimesinden geliyor, anlamıda ” sıkıştırılmış kağıt ” demektir.

Yaklaşık olarak 500 yıllık geçmişe sahip olan bu sözcük 1610′lardan itibaren karton kutular için de kullanılmaya başlanmıştır. Raphael’in 1680′de üzerine freskolar yaptığı ünlü kartonları, sıkıştırılmış kağıdın sanat dünyasıyla buluşmasının bir örneğidir. Kartonpiyer, suyla karıştırılarak hamur haline getirildikten sonra kağıdın önce tutkal, sonrasında üstübeç ile karıştırılmasıyla elde edilen biir malzemedir.

sutun basliklari poliuretan kartonpiyer modelleriBu hazırlanan malzeme önceden hazırlamış olduğumuz kalıplara dökülüp ve kurutuktan sonra yapılaran tavanlarına veya duvarlarına monte edilerek dekoratif bir görünüm sağlanır. Kartonpiyer, daha sonraki zamanlarda kullanım kolaylığı ile yerini alçıya bıraktı. Alçının ağır olması ve uygulamasının zahmetli olması nedeniyle hafif ve kolay uygulanabilen eps kartonpiyer ile bir süre alçı kartonpiyerin alternatifi olarak kullanıldı. Fakat çabuk deforme olması uygularken ve kullanırken çok hassas olan eps kartonpiyer’de kullanıcıları ve uygulamacıları tatmin etmedi.

Şimdi ise poliüretan esaslı kartonpiyerler, sağlam ve hafif olması poliüretan kartonpiyeri bir adım öne taşıyor.

spotlu kartonpiyer cita ve gobek modelleri

Sitemizin amacı yayınlayacağımız kartonpiyer modellerini her çapta ve ebatta ister alçı kalıbı ister iseniz poliüretan malzemeden üretilmiş olarak sizlere sunmak. Elinizde projeniz var ve aradığınız modeli bulamıyorsanız, projenizi bize gönderin size ister alçı kalıbı olarak isterseniz poliüretan ürün olarak sizlere hazırlayalım.

 

 

Tercih edilenler:

  • kartonpiyer modelleri 2013
  • kartonpiyer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>